Podczas licytacji komorniczej można kupić mieszkanie, wpłacając wadium w wysokości 10%.
22 sty 2024
Ponieważ ceny lokali zazwyczaj spadają poniżej ceny rynkowej, kupno mieszkania z licytacji komorniczej wydaje się kuszącą ofertą. Każdy może wziąć udział w licytacji, pod warunkiem wpłacenia wadium w wysokości dziesięciu procent oszacowanej wartości nieruchomości. Kto zaproponuje najwyższą cenę, wygrywa licytację; cena wywoławcza wynosi 75% ceny rynkowej. Jak można kupić dom od komornika? Czy konkurs jest wartościowy?
Komornik przeprowadza licytację mieszkania w celu uzyskania środków na spłatę wierzycieli. Po pierwsze, należy oszacować wartość nieruchomości. Każdy, kto wpłaci wadium w wysokości dziesięciu procent ustalonej kwoty, może wziąć udział w planowanych licytacjach, o których informacje można znaleźć na stronach internetowych komorników. Przeprowadzane są one w biurach komorników, gdzie należy się stawić w określonym dniu. Cena wywoławcza stanowi sześć procent wartości rynkowej. Czy warto inwestować w zakup mieszkania z licytacji komorniczej?
Wystawione na sprzedaż lokale nie zawsze są oznaką dobrej okazji. Biorąc udział w licytacji, należy uwzględnić kilka istotnych kwestii. Jaki jest koszt zakupu mieszkania od komornika? Czy to opłacalne? Jak można uniknąć pułapek?
Wydaje się, że licytacja komornicza mieszkania jest doskonałym sposobem na zakup lokalu za niewielką kwotę. W szczególności teraz, gdy na rynku pojawiają się zawrotne sumy, kupują. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze taka inwestycja się opłaca, a nowy właściciel może napotkać poważne i kosztowne problemy. W mieszkaniu zajętym przez komornika często mieszkają starsi ludzie. W tym momencie nabywcę może czekać postępowanie eksmisyjne.
Domy z licytacji komorniczej mogą być uznane za korzystną ofertę, jeśli spełnione zostaną poniższe warunki:
Nowy nabywca musi być świadomy sytuacji prawnej lokalu i unikać wszelkich obciążeń.
Przed rozpoczęciem licytacji nowy nabywca powinien dokładnie zobaczyć mieszkanie.
Nabywca ma środki na pokrycie wadium i zapłacenie całej kwoty nieruchomości.
Cena lokalu powinna być niższa niż przewidywania rynkowe.
Już na pierwszym spotkaniu z komornikiem możesz kupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Po pierwsze, cena wywoławcza, która stanowi 75% wartości rynkowej nieruchomości, jest podawana. Komornik ogłasza kolejny termin, jeśli licytacja nie doprowadzi do sprzedaży nieruchomości. Cena spada do 1/3 szacunkowej wartości w tym momencie. Cały proces wymaga przebijania podanej kwoty o co najmniej 1%. Osoba, która zaoferuje najwięcej, otrzyma ulgę. Warto zauważyć, że w jednym postępowaniu egzekucyjnym licytacja może zostać przeprowadzona dwukrotnie.
Osoba, która wygrała licytację, jest wzywana do zapłaty ceny nabycia nieruchomości (z potrąceniem wadium) w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania w przypadku uprawomocnienia postanowienia o przybiciu, jak mówi Artykuł 967. Sąd może wydłużyć termin płatności na wniosek nabywcy, ale nie może to przekroczyć miesiąca.
Sąd powinien wydać decyzję o przyznaniu własności, jeśli spełnią się warunki licytacji, a przybicie jest uprawomocnione. Następnie postanowienie o przysądzenie własności musi zostać zatwierdzone. Co więcej, dłużnik może zaskarżyć postanowienie lub złożyć zażalenie.
Teoretycznie masz 14 dni na opuszczenie mieszkania po licytacji komorniczej. Od momentu wpłacenia należności za lokal komornik umożliwia dłużnikowi dobrowolne wyprowadzenie się. A co w przypadku, gdy taka osoba się nie wyprowadzi?
Komornik będzie sprawdzał, czy dłużnikowi przysługuje inny lokal.
Jeśli okaże się, że nie – wystąpi do gminy o wskazanie lokalu zastępczego (noclegowni, schroniska itp.).
Wbrew obiegowej opinii wpis komorniczy nie musi oznaczać, że nasze mieszkanie lub inna nieruchomość zostanie natychmiast zlicytowana. Jednak jeśli dłużnik nie rozwiązuje problemów, komornik będzie ściągać wysokie odsetki z bieżących dochodów dłużnika i w przypadku braku dochodów licytacja komornicza nastąpi w niedługim czasie od pojawienia się wpisu w księdze wieczystej. Wszczęcie egzekucji nieruchomości nie oznacza, że nie można jej samodzielnie sprzedać. Niemniej jednak transakcja musi odbywać się zgodnie z określonymi zasadami i za zgodą wierzyciela i komornika.
W rzeczywistości potencjalni nabywcy mają wiele obaw, gdy kupują dom z wpisem komorniczym. W związku z tym, jeśli chcesz sprzedać własną nieruchomość, warto poprosić wierzyciela o cofnięcie egzekucji lub zawrzeć ugodę z nim. Celem powyższych działań jest usunięcie wpisu w księdze wieczystej, aby przyszłe osoby nie miały obaw.
Z naszych doświadczeń wynika, że można sprzedać mieszkanie z wpisem komorniczym. Jednak nie jest to łatwe zadanie. Dodatkową przeszkodą jest znalezienie potencjalnego kupca, który będzie chciał rozliczać się z nami w formie gotówkowej, nie obawiając się trudności i zawiłości transakcji.
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju zakupu mieszkania jest jego cena. Możliwe jest kupienie nieruchomości za połowę jej wartości w I licytacji. Jeśli jednak nie dojdzie do sprzedaży podczas pierwszej tury licytacji, następuje druga tura, w której mieszkanie lub dom można kupić nawet za połowę tej wartości. Dlatego jest to wyjątkowa okazja.
Jednak należy pamiętać, że zakup nieruchomości z licytacji wiąże się z pewnymi ryzykami. Czasami w mieszkaniu zajętym przez komornika pozostają starsi mieszkańcy. Nabywca może wtedy czekać na proces eksmisyjny, który może trwać nawet kilka lat. W związku z tym niezbędne jest dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów przed rozpoczęciem licytacji.
Uczestnictwo w licytacjach komorniczych i zakup nieruchomości z tego rodzaju źródła może być niezwykle korzystną okazją na opłacalną transakcję. Niemniej jednak, aby zmaksymalizować cały proces, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jako nowi nabywcy powinniśmy być świadomi sytuacji prawnej nieruchomości i upewnić się, że lokal nie jest obciążony. Wreszcie musimy mieć środki na pokrycie wadium i zapłacenie całej kwoty za mieszkanie lub dom.